Kampçılık - Fatih Kaba'nın Bloğu
Yeni Makaleler
Yükleniyor...

5 Haziran 2021 Cumartesi

Kampçılık

 Kültür gezileri kadar kamp gezileri de son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Ülkemiz, gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Kamp gezilerin artması, çadır kurmanın artması sonucu ulaşımı kolay korunaklı kamp alanların kurulmasına yol açmıştır. Herkesin hayatı boyunca bir kez bile olsa çadır keyfini yaşaması önerilmektedir. Kamp, doğa ile iç içe olmak için bir fırsattır. Bu deneyimi yaşamak isteyenler için bazı teknik konuların bilinmesi gerekmektedir. Bunun dışında görülecek manzaraların tadını çıkarmak oldukça keyifli olacaktır.

 


Kamp Yeri Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kamp yeri seçmek oldukça önemlidir. Sadece manzaranın güzelliğine bakılarak kamp yeri seçmek çok da doğru değildir. Kamp dendiğinde akla gelen ilk görüntü nehir ya da akarsuya yakın bir çadırdır. Aslına bakılırsa bu oldukça yanlış bir seçim olmaktadır. Çadırı, akarsu ya da nehire yakın kurmanın bazı tehlikeleri bulunmaktadır. Aniden bastıran bir yağmur ile su seviyesi yükselerek çadırın su içinde kalma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden çadır su kaynaklarından belirli bir uzaklıkta kurulması gerekmektedir.

 


Kamp İçin Gerekli İhtiyaçlar

Kamp için gerekli ihtiyaçların temin edilmesi oldukça keyifli bir macera yaşamayı sağlamaktadır. Daha önce kamp deneyimi olmayanlar için bu konuda son derece dikkatli olması gerekmektedir. Kamp kurulacak alan ile ilgili ayrıntılı bir haritanın olması sizi yönlendirmek açısından oldukça önemlidir. Kamp yapılacak alan bir dağ ise öncesinde o dağ ile ilgili araştırma yapmak gerekmektedir.

Kamp çantasında tedbir amaçlı ilk yardım çantası, düdük, uyku tulumu yiyecek, içecek gibi malzemeler olmalıdır. Kampta tüketmek için yanınıza alacağınız gıdaların hemen bozulacak gıda olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kamp alanında bulunan otlardan uzak durulması önemlidir. Bilinmeyen otları yemek oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

 


Kamp Ateşi

Kamp dendiğinde akla gelenler birisi de kamp ateşidir. Kamp alanında ateş yakarak arkadaşlarla muhabbet etmek, bulunulan ortamın tadını çıkarmak eşsiz dakikalar yaşatır. Kamp ateşini uyurken söndürmek gerekmektedir. Bu son derece önemlidir. Gece aniden bastıran bir rüzgar ateşin büyümesine neden olabilmektedir. Bu yüzden yatmadan önce bir kişinin ateşi, su ile söndürmeli ve söndüğünden emin olarak uyuması gerekmektedir. Ne kadar dikkatli ve tedbirli olunursa o kadar keyifli bir gezi yaşanmaktadır.

Share with your friends

Add your opinion
Disqus comments
Bildirimler
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Kapat