İnternet Nedir? World Wide Web Ne İşe Yarar? - Fatih Kaba'nın Bloğu
Yeni Makaleler
Yükleniyor...

3 Haziran 2021 Perşembe

İnternet Nedir? World Wide Web Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte birçok alanda gelişmeler yaşanmıştır. En önemli gelişmelerden biri de bilgisayar alanında yaşanmıştır. Bu süreçte internet ortaya çıkmış ve dünya çapında yaygın ve sürekli olarak kullanılmaya başlanmıştır. İnternet hakkında daha ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.


İnternet nedir? 

Teknolojinin gelişimiyle beraber ortaya çıkmış olan, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu dünya çapında yaygın olan ve sürekli olarak büyüyen bir iletişim ağına internet denir. 

İnternet, İngilizce olarak uluslararası ağ anlamına gelen international network sözcüklerin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Bu ağın içerisinde yüksek hızlı bağlantılarla sürekli çalışan bilgisayarlar yani sunucular vardır.

İnsanlar, interneti her geçen gün artan üretilen bilgiyi saklama ve paylaşarak o bilgiye kolayca ulaşma istekleri sonrasında ortaya çıkmıştır. İnternet teknolojisiyle pek çok alandaki bilgilere insanlar kolayca, hızlı ve ucuz olarak güvenli şekilde erişmeye başlamışlardır.

İnternete Nasıl Erişilebilir? 

İnsanlar internete, modem ve kişisel bilgisayarlarıyla çok az bir ücret karşılığında bağlanabilirler. BBS üzerinden ya da E-mail olanaklarını kullanan bir geçit yoluyla da internete bağlanılabilir. Ancak, dolaylı olan bu tür bağlantılar, internetin gerçek zaman uygulamalarını desteklemez. 

İnternet kullanıcıları, internete çeşitli yollarla bağlanabilir. Bağlantı şeklini, kullanıcının interneti ne sıklıkta kullanacağı belirler. İnternet bağlantısı dial-up hat bağlantıları ile yapılan internet hat bağlantıları sık internete bağlananlar için verimli olmaz. Sık olarak interneti kullananlar, internete kiralık hatlar ya da paket anahtarlamalı ağlarla bağlanması gerekir.

World Wide Web (WWW) Nedir? 

Günlük hayatta sık karşılaşılan terimlerden biri olan www teriminin açılımı, World Wide Web denen bir internet bilgi sistemidir. Bu www açılımı Türkçe dilinde geniş dünya ağı anlamına gelir. 

World Wide Web, web olarak tanımı yapılan dokümanların ve diğer kaynakların hiper olan metin kodları yani web sayfaları yardımıyla birbirine bağlanabilen adreslerin yardımlarıyla tanımlanan ve internet yoluyla erişilebilen bilgi evrenine denir. 

Kullanıcılar web sayfalarına yazılımlar vasıtasıyla ulaşabilir. Web sayfalarında doküman, imaj, ses, video gibi içerikler de yer alır. Bir web sayfası, hiper bağlantılarla diğer web sayfalarına ulaşabilir.

World Wide Web’in Çalışması Nasıl Olur? 

World Wide Web sayfasını görüntülemek için sayfanın URL yani alan adının bir web tarayıcısına yazmak ve sonrasında bu sayfaya ya da kaynağa bir köprü ile izleyerek başlanır. 

Web kaynaklarına, internet protokolleri olan HTTP ve HTTPS kullanılarak erişilir. 

Her türlü site tasarımı, site kodlaması, sosyal medya ve danışmalık hizmeti almak için www.fatihkaba.com.tr web sitesini ziyaret ederek, her türlü bilgiye ve hizmete ulaşabilirsiniz.


Share with your friends

Add your opinion
Disqus comments
Bildirimler
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Kapat