İnternet Hızı - Fatih Kaba'nın Bloğu
Yeni Makaleler
Yükleniyor...

4 Haziran 2021 Cuma

İnternet Hızı

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte neredeyse her ev ve iş yerinde internet kullanımı yapılmaktadır. İnternet çağın bir gerekliliği olarak bizlere yardımcı olmaktadır. İletişim, sosyal medya, medya ve haber içeriklerine akıllı telefonumuzdan ya da bilgisayarlarımızdan erişebilmekteyiz. Bu erişimin rahat ve kullanışlı olabilmesi için internet hızı büyük önem taşımaktadır. İnternet hızı, gerek hızlı iletişim kurabilmeyi gerek de rahat bir internet kullanımı ile birçok işimizi kolayca halledebilmemizde en önemli faktörlerden biridir.


İnternet Hızı Nedir? İnternetin Hızlı Olmasının Faydaları Nelerdir?

İnternet hızı, içeriğin ya da verinin World Wide Web ’den bilgisayarınıza, akıllı telefonunuza ya da tabletinize geçme hızını ifade etmektedir. Bu verilerin hızı saniyede mega bit (Mbps) olarak ölçülmektedir. Günümüzde 200 Mbps’nin üstü hızlı internet olarak kabul edilmektedir.

Hızlı internet tüketiciler için çok önemlidir. Çünkü internet hızınız ile internette hangi tür aktiviteler yapabileceğinizi veya aynı anda kaç cihaz ile internete bağlanabileceğinizi belirler.

İnternet hızınızın düşük olması halinde, internette video izlemek, oyun oynamak, haber okumak ya da dosya yüklemek gibi birçok görevi yerine getirme işleminde zorlanabilirsiniz. Ama eğer internet hızınız çok yüksekse de, internet hizmetiniz için sağlayıcınıza gereğinden fazla ödeme yapabilmektesiniz.

İnternet Altyapı Sorgulama

İnternet hızı yaşadığınız yere öre değişebilmektedir. Bazı yerlerde alt yapı dahi bulunmazken bazı yerlerde ise yüksek hızlarda internet kullanımı yapabilirsiniz. Yaşadığınız eve veya işyerine internet bağlatmak istiyorsanız, bağlatmadan önce altyapı sorgulaması yaparak internetinizin altyapı hızını öğrenebilir ve altyapınıza göre internet paketleri tercihlerinizi yapabilirsiniz. İnternet hız altyapı sorgulamasını hizmet almak istediğiniz firmadan ya da birçok internet sağlayıcısının web sitesinden adresinizi girerek öğrenebilirsiniz.


İnternet Hız Testi

Evinizde ya da iş yerinizde kullanmış olduğunuz internetten ne kadar verim aldığınızı hız testi yaparak öğrenebilirsiniz. Kullanıcılar bazen, firmalarla anlaşmış olduğu internet hızının çok çok altında indirme ve yükleme hızı alabilmektedir. Bundan dolayı hız testi yaparak ne kadar hızda kullanım sağladığınızı görebilir ve olumsuz bir durumda firmanızla iletişime geçebilirsiniz. İnternet hız testlerini birçok uygulama ve web site aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. Bu siteler hız testi yaparak indirme ve yükleme hızınızı göstermektedir.

 

Share with your friends

Add your opinion
Disqus comments
Bildirimler
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Kapat