Yazılım Mühendisliği Nedir ? - Fatih Kaba'nın Bloğu
Yeni Makaleler
Yükleniyor...

31 Mayıs 2021 Pazartesi

Yazılım Mühendisliği Nedir ?

Yazılım Mühendisliği Nedir, Nasıl Olunur ?

Yazılım mühendisliği konusuna girmeden önce ilk olarak yazılımın ne demek olduğunu irdelemek gerekir. Yazılım, bilgisayara herhangi bir işlem için komut veren talimat sistemidir. Bilgisayarın daha verimli çalışmasında katkıda bulunur. Yazılımı tamamlamak için uygulamalar, programlar ve komutlardan yardım alınır.Yazılım Nedir?

Yazılım mühendisliğinden bahsetmeden önce ilk olarak yazılımın ne demek olduğunu irdelemek gerekir. Yazılım, bilgisayara herhangi bir işlem için komut veren talimat sistemidir. Bilgisayarın daha verimli çalışmasında katkıda bulunur. Yazılımı tamamlamak için uygulamalar, programlar ve komutlardan yardım alınır.
Yazılım Mühendisliği Hakkında Genel Bilgiler

Teknik olarak bakıldığında yazılım mühendisi olmak için Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakülteleri'nin yazılım mühendisliği bölümünde minimum dört yıl süren eğitim almak gerekir. Yazılım mühendisleri, insanların ihtiyaçlarını analiz eden kişilerdir. Bu analizler sonucu en doğru çalışmayı yaparak altyapıyı oluşturur. Ortaya çıkan program kullanıma sunulduktan sonra bir sorun çıkması durumda yazılım mühendisleri devreye girerek sorunları çözer.


Yazılım Mühendislerinin Çalışma Alanları Nelerdir?

Yazılım mühendisliği bölümünü tamamlayan kişiler, içerisinde bilgisayar olan tüm sektörlerde çalışma alanı bulabilir. Otomotiv sektöründen bankacılık sektörüne kadar birçok sektörde uzman olarak görev yapabilirler. Yazılım sektörü ülkemizde bilinirliği yeni olduğu için sektörde kalifiye eleman sayısı yetersizdir. Bu yüzden yazılım mühendisliğini bitiren bir kişi kolaylıkla iş bulacaktır. Bölümün önemli olmasından kaynaklı yatırım noktasında çok fazla para ayrılan sektördür.Yazılım Mühendisi Olmak İçin Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Yazılım mühendisi olmak için aranan özelliklerin başında problem çözme kabiliyetinin olması gerekmektedir. Ayrıca analiz düzeyi de oldukça yüksek olmalıdır. Bu bölüm sayısal dersleri olduğundan dolayı beynin sol bölümünü aktif kullandıkları için problem çözme konusunda başarılıdırlar. Bireysel ve grup çalışmalarına uygun hareket ederler. Alanında uzman kişilerin temelde kodlama, programlama, tasarım, bilgi analizi konularında bilgili olması gerekir. Yazılım mühendisleri kendi geliştirmeye açık, iletişim kurmada becerikli kişilerdir. Bu sektörde deneyim kazanan kişiler kariyer planlamasında yüksek mevkilere çok kolay ulaşırlar. Doğru ve akılcı hareket eden yazılım mühendisleri kısa zamanda yüksek maaş kazanabilirler. Her meslekte olduğu gibi tanınır olana kadar birtakım zorluklar olacaktır. Bu noktada sabırlı davranan yazılımcılar daha sonra oldukça rahat edeceklerdir.

 


Share with your friends

Add your opinion
Disqus comments
Bildirimler
This is just an example, you can fill it later with your own note.
Kapat